Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 13 Haziran 2023 güncel altın kuru fiyatları – Son Dakika Ekonomi Haberleri – 2023

Photo of author

By admin

Çeyrek altın fiyatlarında son durum…

Altın fiyatları doların gerilemesiyle hafif yükseldi ancak dar aralıkta işlem görüyor.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı 1960 doların üzerinde hareket ediyor.

İç piyasada altının gram fiyatı, 1490 lira, çeyrek altın 2 bin 444 lira, cumhuriyet altını da 10  bin 112 liradan satılıyor.

Piyasaların gözü ABD enflasyon verisindeydi. ABD’de TÜFE, mayısta aylık bazda yüzde 0,1 ile yüzde 0,2’lik beklentinin altında artış gösterdi.

Yıllık bazda enflasyon yüzde 4,9’dan yüzde 4’e geriledi. ABD’de enflasyon iki yılın en düşük seviyesine indi.

Çekirdek TÜFE yüzde 0,4’le beklentilere paralel arttı.

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.960 ve 1.950 doların destek, 1.980 ve 2.000 doların direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

ÇEYREK ALTIN

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en küçük üyesidir. Halk arasında küçük altın olarak adlandırılmaktadır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Altınlar ağırlıklarına göre değer kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm kalınlığında ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki has altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI PAHALIDIR?

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak nitelendirilen çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının has altın içeriği kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

İçeriğimizi okuduğunuz için teşekkürler. Yorum yapmayı unutmayın.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın