Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 23 Haziran 2023 güncel altın kuru fiyatları – Son Dakika Ekonomi Haberleri – 2023

Photo of author

By admin

Çeyrek altın fiyatlarında son durum… 

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi 650 baz puanlık artışla yüzde 8,5’tan yüzde 15’e yükseltildi.

Piyasalar, dün yaşanan hareketli seans sonrası haftanın son işlem gününe de hızlı başladı.

Altının gram fiyatı, dolar/TL’deki hızlı yükselişin etkisiyle yeni zirvesini 1.600 liraya kadar taşıdı.

Ons altın ve dolar/TL’nin değerine göre hesaplanan gram altının fiyatı şu sıralarda 1.556 liradan alıcı buluyor.

Çeyrek altın 2.583 liradan Cumhuriyet altını da 10.610 liradan satılıyor. 

Altının ons fiyatı, dün yüzde 1 düşüşle günü 1.914 dolardan tamamlamasının ardından şu sıralarda 1.929 dolardan alıcı buluyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl iki kez faiz artırımına gidebileceğine yönelik söylemlerin güçlenmesinin altının ons fiyatını baskıladığını söyledi.

ABD Kongresi’ndeki sunumuna dün devam eden Fed Başkanı Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) genel olarak faiz oranlarını bu yıl yeniden ve belki 2 kez daha artırmanın uygun olacağı görüşünde olduğunu söyledi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in gelecek ay politika faizini yüzde 77 ihtimalle 25 baz puan artıracağı öngörülürken, yıl sonuna kadar Banka’nın politika faizini yüzde 5,50-5,75 seviyesine çıkarabileceği ihtimali de güçlendi.

Analistler, dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.900 ve 1.880 doların destek 1.930 ve 1.950 doların direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

ANLIK ÇEYREK ALTIN FİYATLARI


Çeyrek altının 3 yıllık grafiği

VİDEO: MB FAİZ ARTIŞIYLA NE MESAJ VERDİ?

ÇEYREK ALTIN

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en küçük üyesidir. Halk arasında küçük altın olarak adlandırılmaktadır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Altınlar ağırlıklarına göre değer kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm kalınlığında ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki has altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI PAHALIDIR?

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak nitelendirilen çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının has altın içeriği kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

İçeriğimizi okuduğunuz için teşekkürler. Yorum yapmayı unutmayın.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın