Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 25 Ağustos 2023 güncel altın kuru fiyatları – Son Dakika Ekonomi Haberleri – 2023

Photo of author

By admin

Çeyrek altın fiyatlarında son durum…

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın faize yönelik açıklamaları sonrasında geriledi. 

Altının spot piyasadaki ons fiyatı 1905 dolar seviyesinde işlem görüyor.

İç piyasada Merkez Bankası’ndan gelen sürpriz faiz artışının etkisiyle düşüş görülen altın fiyatlarında yükseliş yaşandı.

Merkez Bankası dünkü toplantıda 2,5 puanlık artış beklentilerine rağmen politika faizini 7,5 puan artırarak yüzde 25’e çıkardı.

Piyasa beklentilerinin çok üstünde gelen faiz artışının ardından altının gram fiyatı 1600 liranın altına kadar inmesi sonrasında bugün 1626 liradan satılıyor. Çeyrek altın 2 bin 700 liradan, cumhuriyet altını 10 bin 830 liradan işlem görüyor. 

POWELL’DAN FAİZ MESAJI

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın Jackson HoleABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu’ndaki konuşmasında faizle ilgili önemli mesajlar verdi.

Powell, “Gerekli görüldüğü takdirde faizleri daha fazla artırmaya hazırız. Fed faizlere yönelik sonraki adımlara verilere bakarak karar verecek.” dedi.

ANLIK ÇEYREK ALTIN FİYATLARI

ÇEYREK ALTIN

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en küçük üyesidir. Halk arasında küçük altın olarak adlandırılmaktadır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Altınlar ağırlıklarına göre değer kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm kalınlığında ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki has altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI PAHALIDIR?

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak nitelendirilen çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının has altın içeriği kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

İçeriğimizi okuduğunuz için teşekkürler. Yorum yapmayı unutmayın.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın