Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Şuşa Başkonsolosluğu açıklaması: Tüm dünyaya mesaj olacak – Son Dakika Türkiye Haberleri – 2023

Photo of author

By admin

YURDA DÖNDÜ

Cumhurbaşkanı seçilmesi sonrası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) ardından Azerbaycan’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yurda döndü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’daki temaslarının ardından “TC-TUR” uçağıyla saat 18.18’de Esenboğa Havalimanı’na indi.

Havalimanında Erdoğan’ı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Ankara Valisi Vasip Şahin ve diğer ilgililer karşıladı.

ZİYARETE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Erdoğan, sosyal medya hesabından Azerbaycan’a gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin bir paylaşım yaptı.

“14 ve 28 Mayıs seçimleri sonrası ilk ziyaretlerimizi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’yle birlikte Azerbaycan’a yaparak dayanışmamızı ortaya koyduk.” diyen Erdoğan, “Rabbim muhabbetimizi, gardaşlığımızı daim eylesin. İnşallah Türkiye Yüzyılı, aynı zamanda ‘Türk dünyasının asrı’ olacaktır.” ifadelerini kullandı.

“İŞBİRLİĞİ DERİNLEŞECEK”

Türk Devletleri Teşkilatının kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi için hep birlikte yoğun çaba harcadıklarını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye ve Azerbaycan olarak, Doğu ile Batı arasında stratejik bir konuma sahibiz. Kardeşliğimize yaraşır şekilde ticaretten enerjiye, savunma sanayinden ulaştırmaya her alanda işbirliğimiz daha da derinleşecektir.”

“İLİŞKİLERİMİZİ HER ALANDA GELİŞTİRECEĞİZ”

Azerbaycan ile Ermenistan arasında barış anlaşmasının imzalanmasıyla bölgenin çok daha müreffeh şartlara kavuşacağını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlham kardeşimle tam bir koordinasyon ve eş güdüm halinde bu diyalog sürecini yürütüyoruz. İnşallah yakın zamanda bu temasların müspet neticelerini göreceğimize de inanıyorum. Bu vesileyle bizlere ‘iki devlet tek millet’ şiarını miras bırakan Azerbaycan’ın Umummilli Lideri Haydar Aliyev’i doğumunun 100’üncü yılında rahmet ve minnetle yad ediyorum. Muzaffer Ali Başkumandan, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kardeşim ile el ele, gönül gönüle vererek münasebetlerimizi her alanda geliştirmeyi sürdüreceğiz.”

İçeriğimizi okuduğunuz için teşekkürler. Yorum yapmayı unutmayın.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın