Dolar kaç lira oldu? (20 Ekim 2023 dolar – euro fiyatları) – Son Dakika Ekonomi Haberleri – 2023

Photo of author

By admin

Dolarda kademeli yükseliş devam ediyor.

Dolar/TL 28,02 seviyesinde hareket ediyor. Euro/TL 29,61 civarında işlem görüyor. 

İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışı piyasaların yönü üzerinde etkili olmaya devam ediyor.

Dün, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik kara operasyonunun yakın olduğu mesajını verdi. Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ise İsrail’in Gazze’ye yönelik süren saldırılarının bölgesel bir savaşa dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Gelişmeler, Orta Doğu’daki çatışmaların daha geniş bir alana yayılabileceği endişesiyle risk iştahının azalmasına neden olurken, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları da yatırımcı davranışları üzerinde etkili oldu.

Powell, ekonomik büyümenin ve iş gücü talebinin dayanıklılığını gösteren son verileri dikkatle izlediklerini belirterek, büyümenin sürekli olarak trendin üzerinde olduğuna veya iş gücü piyasasındaki sıkılığın azalmadığına dair ek kanıtların para politikasının daha da sıkılaştırılmasını gerektirebileceğini ifade etti.

Sıkılaştırmanın hızlı temposu göz önüne alındığında hala anlamlı bir sıkılaştırma olabileceğine işaret eden Powell, enflasyonu zaman içinde sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2’ye indirecek kadar kısıtlayıcı bir politika duruşu elde etmeye ve enflasyonun bu hedefe doğru gittiğinden emin olana kadar politikayı kısıtlayıcı tutmaya kararlı olduklarını bildirdi.

Tahvil faizlerindeki yükselişe de değinen Powell, “Yüksek tahvil faizlerinin, yüksek enflasyon beklentisi veya beklenen faiz artışı konusundan kaynaklanmadığı görüşündeyim.” dedi. Powell, tahvil faizlerindeki yükselişin finansal koşulları sıkılaştırdığını da hatırlattı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in gelecek ay politika faizini değiştirmeyeceğine kesin gözüyle bakılırken, kasım toplantısından sonraki süreç için belirsizlikler devam ediyor.

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi Powell’ın yorumlarının ardından yüzde 4,99’la 19 Temmuz 2007’den bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

VİDEO: PİYASALAR SAVAŞA DAİR RİSKLERİ FİYATLADI MI?


NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

İçeriğimizi okuduğunuz için teşekkürler. Yorum yapmayı unutmayın.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın