Dolar kuru bugün ne kadar? (18 Ağustos 2023 dolar – euro fiyatları) – Son Dakika Ekonomi Haberleri – 2023

Photo of author

By admin

Dolarda kademeli yükseliş devam ediyor.

Dolar/TL 27,12’ye çıkarak yeni tarihi zirvesini görmesinin ardından 27,10 civarında dengelendi. Euro/TL 29,52 seviyesinde hareket ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dün ekonominin yeniden dengeleme ihtiyacının “çok açık” olduğunu belirterek teşebbüs
hürriyeti, serbest kambiyo rejimi, dalgalı kur sistemi, dışa açık kurallı ekonomi sistemini benimseyen bir anlayış içinde ilerleyeceklerini söyledi.

Finansal istikrarı şekillendirmek ve piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artırmak için atılan adımların ve sıkılaşmanın devam edeceğini belirten Şimşek reel sektörü desteklemenin esas vazifeleri olduğunu söyledi.

Şimşek özel bankaların sadece tüketici kredilerine yöneldiği dönemin geride kaldığını da belirterek reel ekonominin desteklenmesi için “üstümüze düşeni yapacağız” dedi.

HAFTAYA GÖZLER MERKEZ’DE

Önümüzdeki hafta gerçekleşecek Merkez Bankası faiz kararı piyasaların yakın takibinde olacak.

Dolar ABD ekonomisi gücünü koruduğu için faizlerin yüksek seyredeceği beklentisi ve Çin’deki güç kaybeden ekonomik toparlanmanın dolara yönelik talebi artırmasıyla başlıca para birimleri karşısında art arda beşinci haftayı kazanımla bitirmeye ve 15 ayın en uzun kazanım dizisine hazırlanıyor.

FED’E YÖNELİK SORU İŞARETLERİ

ABD’de açıklanan makroekonomik veriler ekonomik aktivitenin beklentilerin üzerinde güçlü kaldığına işaret ederken, bu durum ABD Merkez Bankası’nın (Fed) nihai politika faizini nerede belirleyeceğine yönelik soru işaretlerini artırıyor.

Bankanın gelecek ay yüzde 90 ihtimalle politika faizinde değişikliğe gitmeyeceği fiyatlamaları güçlü kalmaya devam etse de yılın geri kalanında hangi adımları atacağı belirsizliğini koruyor.

Fed’in politika faizini 22 yılın en yüksek seviyesine çıkarmasına karşın açıklanan verilerden alınan sinyallerin ekonominin hala sıcak olduğu sinyali vermesi varlık fiyatlarını etkilemeye de devam ediyor.


NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

İçeriğimizi okuduğunuz için teşekkürler. Yorum yapmayı unutmayın.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın