Dolar kuru bugün ne kadar? (23 Haziran 2023 dolar – euro fiyatları) – Son Dakika Ekonomi Haberleri – 2023

Photo of author

By admin

Piyasalar, dün yaşanan hareketli seans sonrası haftanın son işlem gününe de hızlı başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 27 ayın ardından 650 baz puanlık faiz artırımı yapması sonrası dolar, tarihinde ilk defa 25 lirayı aşarken, euro da 27,88 TL’ye kadar yükseldi. 

Dolar/TL 25,07’den işlem görüyor.

Euro/TL 27,29’dan, sterlin/TL de yüzde 0,6 yükselişle 31,9250’den satılıyor.

Dolar endeksi şu sıralarda yüzde 0,4 artışla 102,8 seviyesinde dengelenirken, euro/dolar paritesi yüzde 0,7 değer kaybıyla 1,0880 seviyesinde bulunuyor.

Uzmanlar, küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl iki kez faiz artırımına gidebileceğine yönelik söylemlerin güçlenmesiyle dolar talebinin arttığını söyledi.

ABD Kongresi’ndeki sunumuna dün devam eden Fed Başkanı Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) genel olarak faiz oranlarını bu yıl yeniden ve belki 2 kez daha artırmanın uygun olacağı görüşünde olduğunu aktardı.

MB FAİZİ YÜZDE 15’E ÇIKARDI

Öte yandan, dün para politikası kararlarını açıklayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini 650 baz puan artırarak yüzde 8,50’den yüzde 15’e çıkardı.

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, “Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin başlamasına karar vermiştir.” ifadesine yer verildi.

Bugün dünya genelinde imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) veri gündeminin takip edileceğini aktaran uzmanlar, teknik açıdan dolar endeksinde 101’in destek, 103 seviyesinin direnç konumunda olduğunu kaydetti.

VİDEO: MB FAİZ ARTIŞIYLA NE MESAJ VERDİ?


NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

İçeriğimizi okuduğunuz için teşekkürler. Yorum yapmayı unutmayın.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın