Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’dan ilk açıklama – Son Dakika Türkiye Haberleri – 2023

Photo of author

By admin

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, göreve atanmasının ardından ilk değerlendirmesini yaptı. TCMB Başkanı Karahan’ın açıklamasında enflasyon ve parasal sıkılık vurgusu dikkat çekti. Karahan’ın ardından Hazine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Şimşek, “Yapısal reformlarla program kazanımlarımızı kalıcı hale getireceğiz” dedi.

Karahan’ın TCMB’nin web sitesinde yayınlanan açıklamasında, enflasyonu düşürme çabalarını kararlılıkla sürdürdüklerini belirtti.

TCMB Başkanı Karahan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu doğrultuda, güçlü ekibimizle dezenflasyonu sağlamaya yönelik çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz.Enflasyon, hedefimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar, gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız. Enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ediyoruz. Enflasyon görünümünde herhangi bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz.”

ŞİMŞEK: GÜVENİMİZ VE DESTEĞİMİZ TAMDIR

Hazine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de Fatih Karahan ve ekibine desteklerinin ve güvenlerinin tam olduğunu açıkladı.

Şimşek, X hesabından yaptığı paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Merkez Bankası Başkanı Sayın Fatih Karahan bugün yeni görevine başlamıştır. Kendisini tebrik ediyor ve başarılar diliyorum. Başkan ve ekibine güvenimiz ve desteğimiz tamdır.

Önümüzdeki dönemde de ekonomi programımızı kurumlararası eşgüdüm içinde kararlı bir şekilde uygulamaya devam edeceğiz. Güçlü ekonomi ekibimiz ile makro finansal istikrarın pekişmesi için var gücümüzle çalışıyoruz.

Mali disiplin ile dezenflasyon sürecine destek olmaya devam ederken, hayata geçireceğimiz yapısal reformlarla program kazanımlarımızı kalıcı hale getireceğiz.”

İçeriğimizi okuduğunuz için teşekkürler. Yorum yapmayı unutmayın.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın