SON DAKİKA HABERİ: 97. Gazi Koşusu’nu Urfa Aslanı kazandı – Son Dakika Türkiye Haberleri – 2023

Photo of author

By admin

Yarışta ikinciliği 2.30.61’lik derecesiyle Ayhan Kurşun’un bindiği ve Mehmet Emin Ekenler’in sahibi olduğu “Qualizto” adlı safkan elde etti. Üçüncü sırada ise 2.31.14’lük derecesiyle Fedai Kahraman’ın sahibi olduğu ve Vedat Abiş’in bindiği “Chaika” adlı safkan geldi.

Üç yaşlı safkan İngiliz taylarının yarış hayatlarında sadece bir kez koşabildikleri, çim pistte 2 bin 400 metre mesafeli koşuya bu yıl 22 safkan katıldı.

Ali Muhiddin Hacıbekir’in “Neriman” isimli kısrağı tarafından kazanılan 1927 yılındaki ilk Gazi Koşusu ile başlayan ve kesintisiz devam eden yarış, “Türk at yarışçılığının derbisi” olarak tanımlanıyor.

KAZANAN ATIN SAHİBİNE BÜYÜK ÖDÜL

Gazi Koşusu’nu birinci bitiren Urfa Aslanı, sahibine büyük miktarda bir para ödülü kazandırdı.

Urfa Aslanı’nın sahibi Selim Kaya, 5 milyon liralık birincilik ödülünün yanı sıra kayıt tutarları, taksit ücretleri, at sahibi ve yetiştiricilik primiyle toplamda 9 milyon 285 bin 500 lira ödülün sahibi oldu.

Koşuda ikinciye 2 milyon, üçüncüye 1 milyon, dördüncüye 500 bin, beşinciye de 250 bin lira ikramiye verildi.

REKOR BOLD PİLOT’TA

Gazi Koşusu’nda en iyi derece “Bold Pilot” isimli safkana ait. 1996 yılında Özdemir Atman’ın sahibi olduğu Bold Pilot, Halis Karataş yönetiminde 2.26.22’lik derecesiyle birinci olmuş ve rekoru eline geçirmişti.

Büyük yarışı En fazla kazanan jokey 9 kezle Mümin Çılgın.

Aktif jokeyler arasında Ahmet Çelik 7 kezle öne çıkıyor. Çelik bu 7 yarışı üst üste kazandı ve ulşılması güç bir rekora imza attı.

Gazi Koşusu’nda geçen sene Özcan Yıldırım’ın jokeyliğini yaptığı Secret Power birinci olmuştu.

İçeriğimizi okuduğunuz için teşekkürler. Yorum yapmayı unutmayın.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın