SON DAKİKA HABERİ: Filistinli telekominikasyon şirketi duyurdu: Gazze’de iletişim ve internet erişimi tamamen kesildi – Son Dakika Dünya Haberleri – 2023

Photo of author

By admin

BLINKEN’DAN İSRAİL’E ÜÇÜNCÜ ZİYARET

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ise savaş başladığından bu yana İsrail’e üçüncü ziyaretini gerçekleştirdi.

Blinken, temasları sırasında sürpriz bir ziyarette de bulundu. Ramallah’ta Filistin lideri Mahmud Abbas’la görüştü.

Abbas, Blinken’a acil ateşkes ve Gazze Şeridi’ne insani yardıma izin verilmesi çağrısı yaptı.

Blinken da Filistinlilerin zorla yerinden edilmemesi gerektiğini belirtti.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, 7 Ekim’den bu yana İsrail hava saldırıları sonucu en az 60 rehinenin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bazı rehinelerinin cansız bedenlerinin hala enkaz altında olduğu da belirtildi.

İsrail ordusu, 242 İsraillinin rehin tutulduğunu belirtiyor.

Rehinelerle ilgili arabuluculuk yürüten Katar ise konuyla ilgili ilerleme sağlanabilmesi için ateşkes gerektiği görüşünde.

“REHİNELER GERİ DÖNENE KADAR ATEŞKES OLMAYACAK”

İsrail ise saldırılarını durdurmamakta kararlı. Başbakan Binyamin Netanyahu, Filistinli grupların elinde olan esirler serbest bırakılmadıkça ateşkes olmayacağını, bunu da “hem düşmanlarına hem de dostlarına” söylediklerini dile getirdi.

Netanyahu, 3 Ekim’de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Tel Aviv’de yaptıkları görüşmenin ardından da benzer açıklamalarda bulunmuştu.

SON DAKİKA HABERİ: Filistinli telekominikasyon şirketi duyurdu: Gazze'de iletişim ve internet erişimi tamamen kesildi - 3

“GAZZE’YE NÜKLEER BOMBA ATILMASI DA OLASILIKLAR ARASINDA”

İsrail’in Kudüs ve Vadedilmiş Topraklar Bakanı Amichai Eliyahu’nun sözleri de tartışma konusu oldu. Bakan, katıldığı bir radyo programında, Gazze’ye nükleer bomba atılmasının da olasılıklardan biri olduğunu söyledi.

Rehinelerle ilgiliyse “savaşta bedel ödenir” ifadesini kullandı ve “Neden rehinelerin hayatı askerlerin hayatından daha önemli?” dedi.

İsrail Başbakanlığından bu sözlere tepki geldi. Açıklamada, Eliyahu’nun sözleri “gerçeklikten kopuk” olarak nitelendirildi. İsrailli Bakan “bir sonraki duyuruya kadar” kabine toplantılarından uzaklaştırıldı.

Hamas sözcüsü, Eliyahu’nun açıklamasını “İsrail hükümetinin terörizmini yansıttığını” söylerken; İsrailli esirlerin aileleri de Bakanın sözlerini “şok edici” olarak nitelendirdi.

SON DAKİKA HABERİ: Filistinli telekominikasyon şirketi duyurdu: Gazze'de iletişim ve internet erişimi tamamen kesildi - 4

GAZZE’DE İLETİŞİM VE İNTERNET ERİŞİMİ TAMAMEN KESİLDİ

Öte yandan Filistinli telekomünikasyon şirketi Paltel’nden akşam saatlerinde gelen açıklama bölgedeki durumun vahametini bir kez daha ortaya çıkardı. Şirket, Gazze’de iletişim ve internet erişiminin tamamen kesildiğini duyurdu.

Gazze’deki Filistin hükümeti ise “Gazze Şeridi’ndeki tüm hastanelerin çevresi yoğun İsrail bombardımanına maruz kalıyor. açıklaması yaptı.

Gazze’deki İçişleri Bakanlığı ise İsrail’in saldırıları nedeniyle 1 milyon 600 binden fazla Filistinlinin yerinden olduğunu duyurdu.

İçeriğimizi okuduğunuz için teşekkürler. Yorum yapmayı unutmayın.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın