TİSK’ten asgari ücret açıklaması – Son Dakika Ekonomi Haberleri – 2023

Photo of author

By admin

Son dakika haberi! 

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren asgari ücretle ilgili pazarlık süreci yarın başlıyor.

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme sonrası açıklama yapan Akkol şunları söyledi:

“Asgari ücretin güncellenmesine ilişkin beklenti var. Yarınki komisyon çalışmalarını bekliyoruz. Bizim görüşümüz, hızlı bir şekilde üçlü mutabakatla bu süreci tamamlamak. Şahsi arzum, bayrama girmeden sürecin tamamlanmasıdır.

“ARA ZAM KONUSUNDA MUTABIKIZ”

Önceki bakanımızın “500 dolar” beyanatı oldu, başka para birimiyle asgari ücret belirlenmiyor. Komisyon her şeyi dikkate alıyor. Burada bir iyi niyet var. Enflasyon düşüş trendinde buna rağmen ara dönem artış yapılmasında mutabıkız. İstihdamı da aksatmayacak, sürdürülebilir, dengeli, çalışanın ve işverenin beklentisini dikkate alan bir tutar. Türkiye Cumhuriyeti’ndeyiz, TL konuşacağız. Hızla ülke gündeminden bu konuyu çıkaralım.”

“İŞVEREN DESTEĞİ ARTARAK DEVAM ETMELİ”

Akkol, işveren desteğine ilişkin olarak, “İşveren desteğinin artırılarak devam etmesi talebimizi bakana ilettik. Devletin böyle bir desteği artırarak vermesi önemli.” diye konuştu. 

“VERGİ MUAFİYETİ DE DEVAM ETMELİ”

Ücretlerin asgari ücret kadar kısmından vergi alınmadığını beilrten Akkol, bu uygulamanın da güncellenerek devam etmesini istediklerini kaydetti.

İLK TOPLANTI YARIN

Yeni asgari ücret rakamıyla ilgili süreç yarın saat 14.00’teki ilk toplantıyla başlayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğindeki toplantıya, işçi kesimini temsilen TÜRK-İŞ, işveren kesimini temsilen TİSK heyeti katılacak.

Toplantıda, TÜRK-İŞ heyetine Pevrul Kavlak, TİSK heyetine ise Akansel Koç başkanlık edecek.

Basına kapalı yapılması beklenen toplantıda, taraflar görüşlerini dile getirecek ve güncel ekonomik verileri görüşecek.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirasını brüt asgari ücret, 1551 lira 24 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

İçeriğimizi okuduğunuz için teşekkürler. Yorum yapmayı unutmayın.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın