Wagner lideri Prigojin öldü mü? Rus Sivil Havacılık Otoritesi: Prigojin düşen uçaktaydı – Son Dakika Dünya Haberleri – 2023

Photo of author

By admin

ENKAZ ALANINDA 4 KİŞİNİN CESEDİ BULUNDU

Rus basını, uçakta Prigojin’in sağ kolu Dmitri Utkin’in de bulunduğunu ve  enkaz bölgesinde şu ana kadar 4 cansız bedenin bulunduğunu aktardı. TASS, haber ajansı, uçak düştüğünde Moskova’daki Şeremetyevo havalimanından kalkalı henüz yarım saat olmadığını bildirdi. 

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, uçağın yere düştükten sonra alev aldığı görüldü.

WAGNER: PRİGOJİN’E AİT İKİNCİ UÇAK MOSKOVA’YA İNDİ

Wagner’den konuya ilişkin yapılan ilk açıklamada, söz konusu uçakta Prijon’in bulunmadığı belirtilerek,  ” ERJ-135BJ tipi uçak Rus güvenlik güçleri tarafından düşürüldü. Prigojin’e ait 2. uçak ise Moskova’ya indi.” denildi.

WAGNER’LE BAĞLANTILI TELEGRAM KANALI ÖLDÜĞÜNÜ DUYURDU

Wagner bağlantılı Telegram kanalı ise Prigojin’in öldüğünü duyurdu. 

RUS HAVACILIK OTORİTESİ: PRİGOJİN DÜŞEN UÇAKTAYDI

Rus Sivil Havacılık Otoritesi, düşen uçakta Wagner lideri Yevgeniy Prigojin ve yardımcısı Yutkin dahil 10 kişinin olduğunu ve tamamının öldüğünü duyurdu.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın uçak kazası hakkında bilgilendirildiği açıklandı. Ayrıca, “Prigojin’in durumu doğrulanırsa bu hiç kimse için sürpriz olmaz.” denildi. 

BİDEN’DAN İLK AÇIKLAMA

ABD Başkanı Joe Biden, Wagner liderinin de içinde bulunduğu öne sürülen uçağın düşmesinin arkasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in olup olmadığı sorusuna “Rusya’da Putin’in arkasında olmadığı pek fazla şey olmuyor” diyerek cevap verdi.

❗️Aircraft belonging to #Wagner PMC head #Prigozhin crashed in Russia.

All passengers on the aircraft were killed. Wagner founder Prigozhin allegedly was among the passengers of the plane, Russian media reported. pic.twitter.com/i5j29Db2Lh

— KyivPost (@KyivPost) August 23, 2023

PROJİN’İN AYAKLANMASI HAKKINDA

Prigojin 24 Haziran’da, beraberindeki savaşçılarla Rus yönetimine karşı silahlı isyan başlatmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e son yılların en büyük tehdidini oluşturan olayda, Prigojin, bir Wagner kampına yönelik Rus askeri saldırısına yanıt olarak iki Rus kentindeki askeri tesislerin kontrolünü ele geçirerek güçlerini Rusya’nın başkentine doğru yürütmüştü.

Kriz, ancak Lukaşenko’nun Prigozhin’in Belarus’a taşınmasını öngören bir anlaşmaya aracılık etmesiyle yatıştırılabildi. Aynı anlaşmanın bir parçası olarak Wagner birliklerine Rus ordusuna ya da kolluk kuvvetlerine kaydolma, ailelerinin ve arkadaşlarının yanına dönme ya da Belarus’a gitme seçenekleri sunuldu.


NTV’yi sosyal medyadan takip edin


İçeriğimizi okuduğunuz için teşekkürler. Yorum yapmayı unutmayın.

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın